1. ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست و به دنبال چه چیزیست ؟
 2. فرآیند ارزیابی عملکرد 360 درجه چگونه است؟
 3. ویژگی‌های و مزایای روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست؟
 4. برای چه اهدافی نباید از این روش ارزیابی استفاده کرد؟
 5. آینده‌ی روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست؟
 6. درباره‌ی اپلیکیشن منابع انسانی پندار و ارزیابی 360 درجه.

 

 1. روش ارزیابی عملکرد 360 درجه، یا بازخورد360درجه روشی‌ست برای ارزیابی توانمدی‌های افراد در راستای توسعه‌ی فردی و قابلیت‌‌های رهبریو مدیریتی . در این روش بر خلاف رهيافت سنتی ارزیابی بالا به پایین که داده‌های گردآوری شده تنها از يک منبع جمع‌آوری می‌شوند، اطلاعات مربوط به ارزیابی از منابع متعددی گردآوری می‌شوند. اغلبِ اطلاعات گردآوری شده، دریافت بازخورد از اشخاصی‌ست که فرد با آن‌ها و به اشکال مختلف در تعامل است؛ مانند همکاران زیررده و هم‌رده‌ی فرد، سرپرست و البته خود فرد که از او نیز در مورد عملکردش پرسیده می‌شود. در بعضی موارد افراد دیگری مانند مشتریان خارج از سازمان نیز که فرد با  آن‌ها در ارتباط است، در دایره‌ی نظرسنجی قرار می‌گیرند.

در موارد سازمانی هدف اصلی این روش بهبود و ارتقای عملکرد یک سازمان یا واحد کاری است ولی بر خلاف روش‌های سنتی ارزیابی، ارزیابی 360 درجه این هدف را با تمرکز بر روی عملکرد، ویژگی‌ها و تصمیم‌های تک تک کارکنان درون یک سازمان از مدیران گرفته تا کارکنان رده‌های پایین، پی‎می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر بازخورد 360 درجه درصدد است تا:

 

 • به افراد کمک کند تا نقاط توانمندی‌ و نقاط قابل بهبود خود را بشناسند و برای توسعه فردی خود به صورت سیستماتیک برنامهریزی کنند
 • به مدیران کمک کند تا از درک سایر اعضای سازمان‌ در مورد محیط کاری‌شان آگاهی پیدا کنند.
 • در راستای اهداف سازمان، موجبات پويايي و رشد مستمر افراد و محیط را فراهم آورد.
 • روابط کاری بین مدیران، کارکنان زیر دست رده و همکاران هم‌رده را بهبود بخشد.

 

 1. ارزیابی‌ها شامل خودارزیابی، ارزیابی سرپرست، ارزیابی کارکنان زیر دست و همکاران هم رده است و گاهاً، مشتریان داخلی و خارجی نیز در بین ارزیابی کنندگان قرار می گیرند. معیارهای درنظر گرفته شده برای ارزیابی 360درجه معمولا همان معیارهای ارزیابی عملکرد فردی‌ست و مراحل اجرای ارزیابی به طور خلاصه به قرار زیر است:
 • طراحی و تهیه‌ی فرم‌های ارزیابی با توجه به جایگاه افرادی که قرار است مورد ارزیابی قرار بگیرند.
 • شرح و معرفی طرح برای افرادی که در آن درگیر می‎شوند( ارزیابی شوندگان و ارزیابی کنندگان)
 • انجام ارزیابی
 • تحلیل فرم‌ها و تهیه‌ی گزارش
 • ارائه‌ی بازخورد و نتایج ارزیابی‌ها به ارزیابی شوندگان
 • برنامه ریزی توسعه فردی جهت رفع نقاط ضعف و بهبود عملکرد افراد

 

 

 1. بیشترین بازده ارزیابی 360 درجه زمانی ایجاد می‎گردد که پس از انجام ارزیابی و تحلیل و تهیه گزارش مرتبط، جلساتی (ترجیحا با هدایت یک فرد توانمند بیرونی) در راستای ارتقای نقاط قوت و بهبود عملکرد افراد و گروه ها شکل گیرد. برای ارتقای عملکرد و توانمدی‎ها برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده‌ایی انجام گیرد و در دوره‌های زمانی منظم روند تغییر دنبال شود. طبیعتا در دسترس بودن منابع و افراد مناسب می‌تواند امکان رشد سریع‌تر و عمیق‌تر افراد را فراهم کند.
 1. باید توجه داشت که برخلاف روش ارزیابی سنتی که از آن برای افزایش یا کاهش حقوق در قبال عملکرد استفاده می‌شود، نباید از روش ارزیابی ۳۶۰ درجه برای اهداف این‌چنینی یا ترفیع، جابه‌جایی و اخراج کارکنان استفاده شود. زیرا اگر کارمندان مشارکت کننده در ارزیابی بدانند که نظر آنان مستقیما با حقوق دریافتی و یا ارتقاء و تنزل جایگاه شغلی خود و همکارانشان ارتباط خواهد داشت، بنا به مصلحت از دادن پاسخ‌های صادقانه طفره خواهند رفت و این مسئله منجر به سقوط اعتبار درونی ارزیابی‌ها خواهد شد.
 2. روش بازخورد 360 درجه در مدت زمان 10-15 ساله‌ای که مطرح شده و مورد آزمون قرار گرفته است، از رهگذر روش‌های جدید دریافت اطلاعات ضروری مورد نیاز برای ارزیابی عملکردها، به خوبی توانسته است راه خود را در سطوح بالای مدیریتی و منابع انسانی باز کند. البته کارمندان و مدیران باید این مسئله را درک کنند که پس از اجرای این روش ارزیابی، حصول تغییرات در عملکرد‌ها و رفتارها در محیط کار نیاز به زمان خواهد داشت و این تغییرات دفعتاً و آنی رخ نخواهند داد. مدیران اغلب نگران کاهش قدرت و صلابت خود هستند و کارمندان نیز نگران موقعیت شغلی و ارتباط خود با مدیریت هستند. هم مدیران و هم کارمندان باید بتوانند بر ترس‌های خود غلبه کنند و بیاموزند تا به این روش اعتماد کنند و به آن فرصت دهند تا پتانسیل‌های خود را آشکار کند.
 3. اپلیکیشن منابع انسانی ابری پندار ابزاری برای انجام سریع و دقیق ارزیابی 360 درجه در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در حال حاضر این ابزار بر اساس مدل‌های شایستگی عمومی معتبر که متناسب با محیط کار ایران اختصاصی شده‌اند، تهیه شده است و به زودی مدلهای اختصاصی شده‌ای نیز برای صنایع و گروه‎های شغلی خاص از سوی گروه پندار ارائه خواهد شد.
 • در صورتی که شرکت شما از کاربران اپلیکیشن مدیریت منابع انسانی و فرهنگ سازمانی ابری پندار می‌‌باشد، می‌توانید جهت استفاده ازمایشی از ابزار ارزیابی 360 درجه با ماتماس بگیرید تا در اولین فرصت دسترسی‎های لازم به شکل رایگان در اختیار شما قرار گیرد.